Co to jest cellulit?

Co to jest cellulit? – jeśli nie wiesz, to pewnie jesteś mężczyzną, choć i Tobie z pewnością ta nazwa mogła obić się o uszy. Jeśli zaś jesteś kobietą, cellulit zapewne brzmi dla Ciebie złowieszczo…

Nie jesteś jedyna! Z cellulitem zmaga się aż 98% kobiet.

Aby skutecznie się go pozbyć musimy dobrze poznać przeciwnika. Wiedzieć co to cellulit oraz znać przyczyny powstawania cellulitu to niezbędne minimum.

Wyjaśnijmy je więc.

Co to jest cellulit
Co to jest cellulit? Jakie są przyczyny jego powstawania?

Cellulit co to jest?

Cellulit (lipodystrofia) to nieprawidłowe rozmieszczenie przerosłej tkanki tłuszczowej oraz patologiczne zmiany w tkance podskórnej.

Cellulit tworzą powiększone adypocyty, czyli komórki tłuszczowe, widoczne na skórze w postaci dostrzegalnych gołym okiem grudek i nierówności. Kiedy się powiększają, uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne znajdujące się w pobliżu komórki tłuszczowej.

Przez to pogarsza się i krążenie krwi, i przemiana materii w komórkach.

A i same uciśnięte komórki słabiej przyswajają tlen i składniki odżywcze. Skutkuje to tym, że źle wydalają produkty przemiany materii i toksyny. Te nieusunięte resztki i woda zaczynają zalegać w tkankach, powiększają się i tworzą tzw. pomarańczową skórkę , czyli cellulit.

Teraz bardzo ważna rzecz.

Cellulit nie jest chorobą, to defekt kosmetyczny. Mówiąc obrazowo: jest to grudkowata, włóknista i pomarszczona skóra, która występuje najczęściej na brzuchu, pośladkach i udach.
Ze względu na strukturę skóry potocznie określa się go mianem pomarańczowej skórki.

Jego rozmiar oraz wygląd zależą od stopnia zaawansowania.

Przyczyny powstawania cellulitu

Do defektu tego prowadzi kilka niezależnych od siebie czynników. Istotne są:

 • geny i budowa kobiecej skóry z grubszą warstwą tkanki tłuszczowej
 • wahania hormonalne w okresie dojrzewania, w czasie ciąży i podczas menopauzy.

Powstawaniu cellulitu sprzyjają także:

 1. nadwaga
 2. zła dieta obfita w sól, tłuszcze i cukier oraz żywność wysokoprzetworzoną, pełna konserwantów i barwników syntetycznych
 3. brak ruchu
 4. siedzący lub/i stojący tryb życia
 5. problemy z krążeniem
 6. skrzywienie kręgosłupa (zaburza cyrkulację krwi w nogach)
 7. palenie papierosów
 8. zakładanie „nogi na nogę
 9. noszenie obcisłej garderoby np. pończoch, podkolanówek samonośnych
 10. noszenie obuwia na wysokim obcasie
 11. stosowanie antykoncepcji hormonalnej
 12. gorące kąpiele
 13. stres

Gdzie najczęściej pojawia się cellulit?

Jak wspominaliśmy, kluczowym winowajcą jest tu różnica w poziomie hormonów.

Zbyt duża ilość żeńskich hormonów sprawia, że ścianki naczynek krwionośnych stają się przepuszczalne. Wtedy z krwi przesiąkają do komórek śladowe ilości płynów, które gromadzą się w pewnych, szczególnie narażonych na to i podatnych miejscach (np. uda, pośladki, brzuch – znasz to na pewno!), bo jest ich za dużo.

Dochodzi do obrzęku okołonaczyniowego, który zaczyna uciskać inne naczynia i utrudniać dalszy przepływ krwi i limfy. Tkanki Warto zdać sobie sprawę, że pojedyncze komórki tłuszczowe mogą powiększać swe rozmiary nawet 10-krotnie!

Dalej to już samonakręcająca się spirala: uciśnięte komórki nie mogą wydalać produktów przemiany materii i toksyn. Wobec czego resztki i woda zalegają w tkankach, prowadząc do coraz większego obrzęku. To dlatego właśnie wcale nie tak prosto wygrać z cellulitem, bo cellulit szybko przyrasta.

Jak powstaje cellulit?

Etapy powstawania cellulitu

Cellulit rozwija się w kilku etapach na przestrzeni kilku miesięcy, a nawet lat.

Etap I – podczas stania i leżenia skóra jest gładka, nierówności widoczne są dopiero po ujęciu skóry w fałd
Etap II – podczas leżenia skóra wydaje się gładka, ale podczas stania widać lekkie uwypuklenia, a dotykając można wyczuć drobne grudki i guzki
Etap III – cellulit jest widoczny na skórze w postaci uwypukleń w każdej pozycji, dochodzi do częściowego zwłóknienia tkanki podskórnej
Etap IV – możliwe są dolegliwości bólowe: guzki zwłókniałego kolagenu mogą uciskać zakończenia komórek nerwowych oraz naczynia włosowate.

Im wyższy stopień cellulitu, tym trudniej się go pozbyć, bo coraz szybciej pogarsza kondycję skóry.

Jak powstaje cellulit
Jak powstaje cellulit/ Gdzie najczęściej występuje?

Jak walczyć z cellulitem?

Trzeba to robić kompleksowo, wyeliminować każdą możliwą przyczynę. Im wcześniej wprowadzimy zdrowe nawyki, tym większa szansa na zredukowanie i pozbycie się tego defektu.

Wypijanie 2 litrów wody dziennie usprawni wydalanie toksyn. Pomocne będą też wszelkie dodatkowe sposoby na pozbycie się toksyn (np. picie ziół: pokrzywy, mniszka lekarskiego i kopru włoskiego oraz zielonej herbaty).

Pomoże także poprawienie krążenia, bo prowadzi ono do lepszego ukrwienia i zastąpienia tkanki tłuszczowej mięśniami.

Zdrowy tryb życia: niskotłuczczowa dieta pełna świeżych warzyw, pozbawiona żywności wysokoprzetworzonej i ruch, ruch, ruch – to nasi sprzymierzeńcy.
Masaże szczotką z miękkim włosiem, naprzemienne zimno-ciepłe prysznice czy kosmetyki z kawą i witamina C wygładzą skórę. Rollery lub domowe masażery ultradźwiękowe to także skuteczni pomocnicy w zwalczaniu cellulitu.

W gabinecie kosmetycznym możemy skorzystać z drenażu limfatycznego, zabiegu bańką chińską, endermologii, karboksyterapii lub zabiegu falą uderzeniową.

W każda metoda będzie skuteczna jeśli będzie stosowana regularnie. Systematyczność w tych pozornie niewielkich krokach jest kluczowa.

Bez względu na to, na jaki zabieg się zdecydujesz, pamiętaj o starej lecz jakże prawdziwej w tym przypadku maksymie. Lepiej jest zapobiegać niż leczyć – postaw więc przede wszystkim na profilaktykę, nie dopuść, by cellulit przechodził w kolejne etapy.

I przede wszystkim – nie bądź też dla siebie surowa! Pamiętaj, razem z Tobą z ta samą przypadłością walczą prawie wszystkie kobiety. Taka już widocznie nasza kobieca natura…

Zobacz także nasze inne rankngi i poradniki:

|| »

1 opinia “Co to jest cellulit?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *